XIAOMI a Roborock vysávače bez SK distribúcie. Aká je daň za najnižšiu cenu?

Nie je možné konkurovať podvodu. Je naivné si myslieť, že podozrivo nízka cena (rádovo o desiatky percent a ešte k tomu dlhodobo) je dosiahnutá nižšou maržou, veľkým kontraktom s výrobcom či čestným prístupom k zákazníkovi. Na neobvykle nízku cenu má v prvom rade vplyv neodvedená DPH, nezaplatené clo a extrémne skrátená záručná doba (niekedy len na 2 mesiace). Zákazník je totiž prostredníctvom spriazneného slovenského portálu presmerovaný na predajcu so sídlom mimo územia EÚ a ten už nie je zodpovedný za záruku, správny elektrický adaptér, SK návod, DPH, recyklačný poplatok či iné dane. Štandardom býva, že sa nevystavuje ani daňový doklad. To znamená, že p
rávna zodpovednosť za odvedenie všetkých daní je sofistikovane prenesená priamo na zákazníka a preto takýto predajca nebude mať problém tvrdiť, že ide o konečnú cenu bez ďalších poplatkov. V EÚ však už od roku 2022 neexistuje výnimka, ktorá by bežným občanom umožnila nákup elektroniky bez DPH. Hrozí tak, že DPH a clo môžu byť kedykoľvek v budúcnosti doúčtované vrátane sankcií a to bez ohľadu na fakt, že tovar bol už dodaný.
Oficiálna - schválená SK distribúcia teda znamená, že predajca dodáva overený tovar nielen so správnym elektrickým adaptérom či s SK návodom, ale garantuje aj plnú dvojročnú záruku a zaplatil všetky dane. Na objektívne a spravodlivé porovnanie cien si preto vždy vopred skontrolujte, či ide skutočne o tovar vrátane DPH a s plnou 24 mesačnou zárukou.